fbpx

נשימה מעגלית

"הלחצים, המתחים והטראומות של הקיום היומיומי הרגיל נוטים לעכב את יכולת הנשימה שלנו." - לאונרד אור, אב שיטת הנשימה המעגלית

מהי נשימה מעגלית?

בכל רגע נתון בו אנחנו חיים את חיינו, אנחנו חווים את החיים דרך המודע – המחשבות, הרגשות ודרך התפיסה המחשבתית הנמצאים על פני השטח. עם זאת, ישנם תהליכים פיזיים המתרחשים בגוף אליהם לרוב אנחנו לא מודעים באופן מלא.
במקרים רבים בהם אנחנו מנסים למצוא פיתרון למשהו או מנסים לחשוב על סיטואציית חיים, אנחנו חשופים בעיקר לחלקים אלה הנמצאים במודע. חלקים אלו הן המחשבות אותן אנחנו חושבים, והרגשות אליהם אנחנו שמים לב. בתהליך ההתמקדות אנחנו לומדים להפנות את תשומת הלב אל החלקים הלא מודעים – חוויות לא מודעות הנמצאות בגוף, אליהן אנחנו נחשפים דרך הפניית תשומת הלב אל תחושות הגוף. דרך כך אנחנו לומדים דרכים חדשות ואפשרויות חדשות לשנות את חיינו בדרך לתחושות טובות יותר.
כאשר אנחנו מפנים תשומת לב עדינה, סקרנית, חומלת ולא שיפוטית אל תחושות הגוף השונות שלנו, מתאפשרת לנו ההזדמנות לגלות מידע חדש שטרם הכרנו אודות עצמנו. המידע הזה מתאפשר דרך השהייה עם התחושה הגופנית הנקראת בהתמקדות Felt Sense – או בעברית, "התחושה המורגשת".
התחושה המורגשת היא ביטוי שטבע יוג'ין ג'נדלין (מפתח פילוסופיית ושיטת ההתמקדות), עבור התחושה אותה אנחנו מחפשים בהתמקדות ואיתה אנחנו מחפשים לשהות. התחושה המורגשת בתחילתה מופיעה כתחושה מעורפלת, לא ברורה, וכאשר אנחנו מסוגלים לשהות איתה בתשומת לב עדינה, סקרנית וסבלנית, התחושה לאט לאט משתנה ויכולה לספר לנו משהו חדש.

מה מאפשרת הנשימה המעגלית ומה מיוחד בה

בשנות ה-70, תחת הנחייתו של קארל רוג'רס, הפרופ' יוג'ין ג'נדלין ערך מחקר יחד עם חוקרים נוספים על טיבו של טיפול פסיכולוגי.
במהלך המחקר חקר ג'נדלין מה הופך טיפול פסיכולוגי לטיפול מיטיב עבור המטופל. לאחר ששמעו מאות הקלטות של טיפולים, ג'נדלין וצוותו הגיעו ליכולת לצפות כבר לאחר מפגש או שניים, האם הטיפול בסופו יטיב למטופל, או לא. מתוך המחקר עלה כי איכות הצלחת הטיפולים אינו קשורה במטפל או בשיטת הטיפול, אלא ביכולת המטופלים לשהות עם תחושתם הגופנית, כאשר נגמרים להם המילים.
ג'נלדין זיהה מתוך מחקרו את האיכות בהם אותם מטופלים "משתמשים", והחליט לפתח שיטה אותה יוכל ללמד אנשים נוספים. לשיטה זו קרא התמקדות.
התמקדות במילותיו הוא הרגע בו אנחנו שוהים עם התחושה המעורפלת ולא ברורה שנמצאת כאשר אנחנו מסיימים את המילים, וכאשר אנחנו שוהים איתה, מתרחשת "התמקדות" בתחושה ולאט לאט אנחנו מתבהרת ומתמקדת. כמו עדשה שכאשר נותנים לה לזהות את העצם עליה היא מתמקדת, היא מצליחה להפוך לחדה ולראות את העצם בבהירות.

מה יכול לקרות לי במהלך סשן נשימה

על מנת לתרגל את השיטה, אנחנו מפתחים את היכולת לשהות עם התחושה הגופנית והחוויה הפנימית, דרך הפניית תשומת הלב פנימה. בתחילת הלימוד, שמים דגש על הפניית התשומת לב פנימה, לרוב בעיניים עצומות, ולמידה לשהות בסבלנות עם כל תחושה שעולה. במקרים רבים הדבר הראשון שעולה הן מחשבות שרגילות לנתח או לתת משמעות למשהו מוכר. כאשר אנחנו מתמקדים לרוב אנחנו רוצים לנסות לשהות עם התחושות ולאפשר למחשבות הרגילות רגע לנוח, ולצפות בעדינות למה שמגיע.
עיקר יישום השיטה הוא הפנייה של תשומת הלב לתחושות הגופניות, דרך שהייה עדינה, סבלנית וחסרת ציפיות או ידיעה מה יבוא. כאשר אנחנו מצליחים לשהות בסקרנות למה שמגיע, יכולים להגיע דברים חדשים ומפתיעים למודע.
STG_7597

מה אורך סשן נשימה מעגלית

כאשר אנחנו לומדים את שלבי ההתמקדות והשיטה, מתפתחת לנו גישה לחלקים שונים בתוכנו שלא הכרנו.
הדבר הראשון שניתן לשים לב אליו, הוא היכולת לשנו לשהות בעדינות עם חלקים שונים בתוכנו. היכולת מתבטאת דרך הלימוד האישי שלנו שמאפשר לנו לשים לב שלפעמים אנחנו חווים כמה דברים ביחד. אנחנו יכולים להרגיש כועסים ומקנאים ביחד. עצובים וגם חרדים. אולי גם שמחים וגם מבוהלים. ולאט לאט מתפתחת היכולת שלנו לשים לב לאיכויות השונות של החוויה, ולשים לב כיצד אפשר לחוות את הדברים ביחד, ובנפרד.
 ההתמקדות מאפשרת לנו לפתח מרחב מכיל, חדש ורחב בתוכנו, בו אנחנו לומדים לזהות את כל התחושות האלו ביחד, ולאט לאט ללמוד כיצד לשים אליהם לב מבלי להזדהות איתם מיד. כאשר אנחנו לומדים לעשות זאת ומתרגלים זאת באופן קבוע, מתפתח בנו מרחב רחב שמאפשר לעוד דברים להופיע, מבלי שאנחנו מופעלים מהם באופן מיידי.

איך עושים את זה?

התנועה הבאה בהתמקדות נקראת על ידי ג׳נדלין Caring Forward.
ג׳נדלין ראה כי התנועה הבאה בגוף מתאפשרת כאשר אנחנו מאפשרים לחוויה האישית שלנו מקום מכיל ובטוח. התנועה הבאה באה אלינו על מנת לאפשר לחוויה מלאה יותר להתרחש ולהתקיים בגוף. כאשר אנחנו מפנים עוד מקום, הגוף מלמד אותנו כיצד היינו רוצים לפעול, וכיצד היינו רוצים לחיות את החיים בצורה מדויקת יותר.
ההתמקדות היא תהליך פיזי. כאשר אנחנו שוהים עם תחושות בגוף בצורה מכילה ותואמת, פעמים רבות מגיעה התנועה הבאה ויחד איתה מגיעה הקלה. הקלה זו מגיעה באופן גופני ממש, ואנחנו ממש יכולים לשים לב לכך שהיא נחווית בגוף. היא יכולה להגיע כנשימה עמוקה ומלאה, כיכולת של הגוף לשחרר מקום מכווץ או תפוס בגוף, או להרגיש שאיזור שפעם הרגיש מעורפל עכשיו מתבהר ונהיה יותר רגוע.  כל אלו יכולים להופיע בתהליך התמקדות ולאפשר חוויה קלה ונעימה יותר בגוף לאחר התמקדות.
שני תנועות אלו ממש מאפשרות לנו לחוש הקלה ותחושה של משהו טוב יותר קורה, לאחר שאנחנו נותנים לגוף שלנו מספיק זמן לחוש את עצמנו ולהיות ״בהתמקדות״.

דוגמא כיצד נראה סשן התמקדות

נגן וידאו

ליצירת קשר

תומר הבר

054-5341622

haberman1@gmail.com